Ana Sayfa Etkinlikler İstanbul Müzik Festivali Kadın Yıldızları Arıyor

İstanbul Müzik Festivali Kadın Yıldızları Arıyor

736
0
İstanbul Müzik Festivali Kadın Yıldızları Arıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak İstanbul Müzik Festivali Yarının Kadın Yıldızları projesi ile, uluslararası arenada yer almayı hedefleyen genç kadın müzisyenlerin başvurularını bekliyor.

Yarının Kadın Yıldızları projesi, genç kadın müzisyenler için bir destek fonu oluşturuyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen proje ile, klasik müziğin farklı alanlarında üstün yeteneğe sahip kadınlara destek olmayı amaçlanıyor.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) işbirliği ile projeye özel konser için bilet alan dinleyicilerin katkılarıyla bir fon sağlanıyor.

Böylece sanatçıların enstrümanistlik, şan ve orkestra şefliği branşlarında uluslararası arenada kariyerlerinin ilerlemesine destek olunuyor.

Keman duayeni Ayla Erduran ise projenin bu yılki onur konuğu olacak. Projeye yurtdışında lisans veya lisansüstü seviyesinde bir müzik okulundan kabul alan, yurtdışında müzik eğitimini devam ettiren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak orkestra seçmesi, ustalık sınıfı, uluslararası yarışma gibi etkinliklere katılım veya enstrüman alımı için desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyorlar.

Yarının Kadın Yıldızları projesine katılımak için son başvuru tarihi 29 Mart.

Seçici Kurul tarafından desteklenmeye değer görülen adaylar, 25 Haziran Salı günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleştirilecek ve Ayla Erduran’ın da sahne alacağı Yarının Kadın Yıldızları konserinde dinleyicilerle buluşacak.

Projeye destek olmak isteyen dinleyiciler için konser bilet fiyatları 500, 250, 150, 75 ve 35 (öğrenci) TL şeklinde belirlendi.

Projeye başvurmak için destekbasvuru@iksv.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bir önceki proje sayesinde müzik yaşamı değişenler:
Deniz Ayşe Birdal: Augsburg Üniversitesi Leopold Mozart Enstitüsü’nde master 1. sınıf öğrencisiyim. Ödülün maddi boyutu ile çellomun bakım ve sigorta masraflarını karşıladım. Müzikal anlamda İstanbul Müzik Festivali’nde, harika müzisyenlerle çalma şansına sahip oldum. Efsanevi piyanist İdil Biret ile tanıştım, fikirlerini aldım. Bu desteğe sahip olmak, kendime güvenimin artmasına ve geleceğe umutla bakmama yardımcı oldu.

Güneş Hızlılar: Destek sayesinde Salzburg, Avusturya’da bulunan Mozarteum Üniversitesi’ndeki eğitimimin bir yıllık okul harcını ödedim. Dünyanın önde gelen bu müzik üniversitesinde başarıyla eğitimimi sürdürmek, uluslararası yarışmalarda ödüllere layık görülmek ve ülkemin aydınlık yüzünü temsil edebilmek benim için onur verici.

Alara Acar: Arp eğitimimi Almanya’da, Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Prof. Andreas Wehrenfennig’in öğrencisi olarak sürdürüyorum. Proje kapsamında dünyaca ünlü arpist Emmanuel Ceysson’un bir haftalık ustalık sınıfına katılma şansı yakaladım.

İdil Yunkuş: Beş aydır eğitimimi projeden aldığım destekle Amsterdam Konservatuvarı’nda sürdürüyorum. Fonun bir kısmıyla yıllık okul ücretini, kalanıyla iki aylık ev kiramı ödedim. Geçen beş ay bana çok şey kazandırdı. Rüyalarımı süsleyen efsanevi keman sanatçısı ve eğitmen İlya Grubert, beni sınıfına kabul etti. Onun bu değerli jestine layık olabilmek için elimden geldiğince çalışıyorum. İngilizcemi ilerlettim. Bu arada iki küçük orkestra projesinde çalma fırsatım oldu. 2019 sonbaharında ise Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde Max Brüch’un ‘Sol Minör Keman Konçertosu’nu seslendireceğim.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Müzik Her Yerde

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın