Ana Sayfa Müzik Türleri Rock Müzik Nedir?

Rock Müzik Nedir?

771
0
Rock Müzik Nedir?

Rock müzik 1950’li yılların başlarında ortaya çıkmış türlerden biridir.

Genel olarak rhythm, country ve blues türlerinin bir arada kaynaşmasıyla bütünleşmiş müzik türü olarak söylenmektedir. Ancak popüler olarak yayılması Amerikan siyah müziği olarak bilinmesi ile başladı.

İlk ortaya çıktığı zamanlarda Rock, daha çok siyah ırklı insanlara hitap etmekteydi. Ancak Alan Freed isimli bir radyo programcısı bu müzik türünü beyaz insanların da beğendiğini fark ederek duyurmaya başladı.

Program gerçekleştirirken buna ‘Rock and Roll’ adını verdi ve bu şekilde ilk başlarda rock müzik bölgeselken, kısa sürede tüm dünya çapında beğenildi.

Rock Müziğin Gelişimi

Önce siyah farklı insanlarla başlayan ve zamanla ‘Rock and Roll’ olarak dünyaya yayılan rock müzik, Elvis Presley ve Chuck Berry gibi önemli isimlerle belirli bir yere sahip oldu.

Teknolojinin gelişimi, elektro gitarlar, amplifikatörler bu müziğe yeni bir soluk getirerek zamanla daha sert hale gelmesine olanak tanıdı.

Zamanla Ortaya Çıkan En Önemli Rock Müzik Grupları

Zaman içerisinde rock, müzik grupları ile beraber çok daha ön plana çıktı. Bunlar içerisinde Beatles, Queen ve the Rolling Stones gibi önemli gruplar bulunmaktadır. Ardından ilerleyen dönemlerde rock müzik farklı alt gruplara ayrıldı.

 – Hard rock

 – Alternatif rock

 – Pop rock

 – Punk rock

 – Senfonik rock

 – Endüstriyel rock

Türkiye’de ise Türk Rock ve Anadolu Rock gibi farklı türleri eşliğinde müzik yapan önemli sanatçılar (Emre Aydın, Şebnem Ferah, Haluk Levent gibi) bulunuyor.

Müzik Her Yerde

Bunlar da ilginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın