Ana Sayfa Dünyadan Haberler Spotify’dan Apple’a Suçlama!

Spotify’dan Apple’a Suçlama!

881
0
Apple Music vs Spotify

Mobil müzik ve podcast yayıncısı Spotify, Apple hakkında AB Komisyonuna şikayette bulundu.

Spotify, Apple’ın mobil uygulama mağazasında uyguladığı kuralların haksız rekabete yol açtığını düşünüyor.

İsveçli mobil müzik yayın platformu Spotify, Apple aleyhine Avrupa Birliği (AB) nezdinde şikayette bulundu.

Şirketin kurucusu Daniel Ek açıklama yaparak, Apple Store’da uygulanan kuralların, Spotify ve diğer müzik uygulamaları karşısında haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle AB Komisyonu’na şikayette bulunulduğunu iletti.

Apple’ın uygulama mağazasında kendi satın alma uygulaması üzerinden yapılan uygulama içi (Apple Music) ödemelerden yüzde 30 pay alıyor. Daniel Ek, bu durumun kendileri ve kendileri gibi olan platformalara karşı fiyat dezavantajı yarattığını bildirdi.

Apple’ın hizmet üretmediği alanlarda faaliyet göstermeyen Uber ve Deliveroo gibi uygulamaların yüzde 30’luk ödeme kesintisi ve diğer kısıtlamalardan muaf olduğunu belirten Ek, bu durumun Apple’ın hem mağaza yönetmesi hem de uygulama üreticisi olmasının haksız rekabet için kullandığına kanıt olduğunu iletti.

Adil rekabetin bu şartlar altında güvence altına alınmadığının altını çizen Ek, bunun için Apple’ın sunduğu hizmetlerin diğer uygulamalarla eşit şartlarda platformda yer alması gerektiğini savunuyor.

Müzik dinleme platformlarının uygulama üreticilerinin belirli ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamak ve kullanıcılar ile iletişim kurulmasını engellemeye hakkı olmaması gerektiğini iletti.

AB Komisyonu yetkilileri ise Wall Street Journal gazetesine yaptıkları açıklamada Spotify’ın şikayetinin aldığını ve konuyla ilgili prosedürün işletileceğini bildirdi.

Apple tarafından konu ile ilgili henüz açıklama yapmadı.

Komisyon 2017 yılında Google için gelen alışveriş uygulamalarıyla ilgili şikayetleri nedeniyle 2,4 milyar dolar, 2018’de ise mobil platformu Android’de haksız rekabete yol açan uygulamaları nedeniyle 4,3 milyar dolar para cezasına çarptırmıştı.

Müzik Her Yerde
Sizin için seçtiklerimiz

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın